«СТАРЕНЬКІ»:
ЩАСЛИВА СТАРІСТЬ В НАШИХ РУКАХ

«СТАРЕНЬКІ»:
ЩАСЛИВА СТАРІСТЬ В НАШИХ РУКАХ
«Зробити старість в Україні щасливішою» - саме це поставили собі за мету п'ять звичайних українських жінок і створили проект #Старенькі. Йому вже пішов шостий рік. За цей час зроблено чимало: зібрано більше 6000 продуктових пакетів для самотніх літніх людей, 3 млн грн. допомоги, створено благодійний фонд. Розширилася і географія соціальної ініціативи. Якщо раніше поміч отримували пенсіонери чотирьох київських районів (Подільського, Шевченківського, Дніпровського та Оболонського), то зараз під волонтерським крилом опинилися ще і літні мешканці Львова та Дніпра. В планах – шукати однодумців по всій Україні, щоб допомога стареньким ставала нормою для молодих людей.
ЯК ВСЕ ПОЧИНАЛОСЯ
Анна Верещак, Варвара Тертична, Надін Демидова, Юлія Фітуні, Ірина Бараненко - співзасновниці
Благодійного Фонду "Старенькі"
Все почалося тоді, коли на вулицях міста масово почали з'являтися бабусі та рідше дідусі, які намагалися продати щось із свого небагатого життя: то були старі книги, сервізи, квіти у вазонах, одяг. Вочевидь, що цим людям не вистачало грошей на базові побутові потреби, і вони були змушені вийти до станції метро або найближчого переходу та щось продавати. На дворі був 2014 рік, саме тоді ціни на продукти та комунальні платежі різко зросли.
Ірина Бараненко - співзасновниця БФ "Старенькі"
«У нас спочатку не було мети створювати власний благодійний фонд, ми хотіли стати волонтерами саме в організаціях, які піклуються про самотніх ба і дє, адже вочевидь їм було гірше за всіх, - ділиться спогадами Ірина Бараненко, співзасновниця Фонду. Але, пошукавши в інтернеті та серед знайомих інформацію щодо соціальних проектів, які б допомагали людям похилого віку, зрозуміли, що таких в Україні на той час не було. Тоді і вирішили, що треба діяти. Досвід волонтерства у проектах допомоги дітям, тваринам був у декількох наших дівчат. Але жодна з них не знала, з чого починати діяльність такого соціального проекту, враховуючи бажання бути з першого дня прозорими та відповідальними. Ми почали з нуля, спираючись тільки на професійний досвід та щире бажання діяти, а не нарікати».
ПІД ЗАХИСТОМ СОЦСЛУЖБИ
Стандартний продуктовий пакет, який дарують стареньким, в середньому коштує 350 грн. Він включає в себе кілька видів круп, макарони, рибні та м'ясні консерви, олію, чай, цукерки, зефір, пральний порошок та мило. За потребою додають енергозберігаючі лампочки. Враховуючи те, що середня пенсія підопічних проекту сьогодні складає 2000 грн, це дуже суттєва допомога. Її надають тим, в кого немає дітей чи інших близьких родичів, які б могли опікуватися старою людиною. Як про них дізнаються волонтери проекту?
Надін Демидова - співзасновниця БФ "Старенькі"
«В нас є офіційні договори з соціальними службами, - пояснює Надін Демидова, співзасновниця благодійного фонду «Старенькі», - саме вони скеровують нас до тих, хто дійсно потребує допомоги. Крім того, наші продуктові пакети ми приносимо тільки разом із співробітником соціального центру, якого пенсіонери знають особисто. Завдяки цьому вони почуваються комфортно і не відчиняють двері незнайомим людям».
ХЛІБ ТА ТЕПЛІ ОБІЙМИ
Звісно, пенсіонери дуже раді смаколикам. Але багатьом не вистачає спілкування. «Коли приходять дівчатка, ми їх так чекаємо, вони приносять стільки енергії, радості, це дає такий хороший імпульс. Дуже допомагають, а головне – з ними цікаво. Вони нас слухають», - так говорить одна із бабусь, до якої навідуються волонтери. «Старість не зробилася тягарем, я її не відчуваю. Велика дяка дівчатам за це», - коментує інша.

Розуміючи важливість спілкування, засновники проекту #Старенькі час від часу влаштовують чаювання для своїх підопічних.
Юлія Фітуні - співзасновниця БФ "Старенькі"
«Кілька разів на місяць ми збираємо бабусь та дідусів на пару годин. Вони п'ють чай із солодощами, спілкуються один з одним, слухають виступи волонтерів, які декламують вірші, грають на різних музичних інструментах. Проводимо і майстер-класи. Нещодавно, наприклад, були майстер-класи з усної арифметики та практика обіймів», - розповідає Юлія Фітуні, співзасновниця та Директорка Фонду. Організовують в рамках цієї соціально-благодійної ініціативи і виходи для ба і дє «в світ». Приміром, була проведена акція під назвою «Подаруй клатч». В ньому – квиток в театр».
ЩАСЛИВА СТАРІСТЬ
ЗАЛЕЖИТЬ ВІД НАС
Як бачимо, благодійний фонд «Старенькі» дійсно робить багато для того, щоб старість була щасливішою. Але головна мрія його засновників – зробити так, щоб в майбутньому потреби у такому фонді взагалі не було. «Ми переконані, що щаслива старість – це результат відповідальних рішень, які ми, молоде покоління, приймаємо кожного дня», - зазначено на сайті. «Щоб реалізувати цю мрію, ми створили, наприклад, рубрику «Свідомі старенькі», - розповідає волонтер Фонду Юлія Таранцова. - В ній можна прочитати листи собі молодому від літніх людей, знайти поради від коучів, тренерів по здоровому способу життя, інформацію про фінансове планування. Ми хочемо, щоб люди усвідомили, що відповідальність за їхню щасливу старість лежить на них самих».
ЯК ДОЛУЧИТИСЯ ДО ПРОЕКТУ
«Старенькі» – це соціально-благодійна ініціатива, присвячена питанням старості в Україні. Її засновники власним прикладом підтверджують свої меседжі, написані на головній сторінці сайту проекту: «Допомагати – просто», «Великі справи – невеликі зусилля».

Якщо ви хочете підтримати ініціативу та допомогти стареньким, переходьте за посиланням на сайт проекту «Старенькі».

Якщо ви маєте власні ідеї, як допомогати стареньким, або хочете стати волонтером проекту, надсилайте листа на help@starenki.com.ua. Наприклад, ви можете взяти участь у розвозці продуктових пакетів, або виступити з творчим номером на чаюваннях та подарувати свої теплі обійми самотнім бабусям та дідусям.

Щоб дізнатися більше про плани та поточні заходи, підписуйтесь на сторінку проекту у Facebook
Олена Токарчук
Не треба бути багатим, щоб збагачувати життя людей.
Змінити світ можеш і ТИ!
#GOZNAMY
ІНШІ ІСТОРІЇ