«EDCAMP UKRAINE»:
РУПОР ВЧИТЕЛЬСЬКОЇ ДУМКИ

«EDCAMP UKRAINE»:
РУПОР ВЧИТЕЛЬСЬКОЇ ДУМКИ
Завдяки EdCamp Ukraine вчительський голос у всіх освітянських справах став почутим.
«Щоб досягти справжніх інновацій в освіті, треба спиратися на педагогів», – так підказувало серце Олександрові Елькіну, і в 2014 році він заснував спільноту відповідального вчительства EdCamp Ukraine. Вона – «дочка» руху для професійного зростання освітян EdCamp. Народився цей формат у 2010 році в США, і на разі до нього приєдналися 44 країни світу. Українська спільнота – друга за величиною у світі. У нашій едкемп-родині – 25 тисяч освітян. У фокусі діяльності – підвищення статусу вчительської професії, залучення до змін у галузі освіти батьківства, подолання корупції та дискримінації, підготовка освітніх управлінців нового формату та підтримка «Нової української школи».
ЯК УСЕ ПОЧИНАЛОСЯ
Перед тим, як надихати освітянську спільноту в EdCamp Ukraine, Олександр Елькін, освітянин у третьому поколінні, працював у закладах вищої освіти та в ІТ-галузі, де створював програмне забезпечення для вирішення освітніх проблем в Україні та за кордоном. Ще тоді в нього зародилася думка про те, що для дієвих змін треба спиратися на педагогів. «Бо якщо вчительство не готове, не змотивоване, не має відповідних навичок, то неможливо запустити ніяку реформу», – аргументує він. Поштовхом до того, щоб утілювати ідею в життя, стала Революція гідності.
Олександр Елькін, засновник та натхненник руху EdCamp Ukraine
«У той час народилося багато громадянських рухів у різних галузях. Коли відбуваються важкі трансформації в країні, це надає внутрішньої сили діяти», – говорить Олександр. Коли твердий намір об'єднати освітян навколо їхнього професійного зростання був сформований, саме життя дало підказку, в якому напрямку далі рухатися.

На одному із онлайн-ресурсів Олександр Елькін побачив банер з посиланням на організацію EdCamp у США. Він написав їм листа і отримав відповідь, що це вільний формат, який можна спробувати в своїй країні. «І першим моїм кроком було придбання за 4 долари книжки про EdCamp, – згадує освітянин. – А потім нам знадобився рік для того, аби об'єднати навколо цієї ідеї перших послідовників».
Спільнота відповідального вчительства EdCamp Ukraine на встановленні рекорду України на підтримку освіти як простору, безпечного для дитини (Харків, майдан Конституції)
ПРИНЦИП (НЕ)КОНФЕРЕНЦІЇ
Олександр добре пам'ятає, як у червні 2015 року в Харкові зібралися 325 вчителів і вчительок, які були готові приєднатися до едкемп-родини. Усім було непросто, адже одна справа – читати книжки та статті, а інша – реалізувати це в житті. Адже головна ідея EdCamp – програма події складається разом з усіма саме в день події!
Старт програми соціально-емоційного та етичного навчання на П'ятій національній (не)конференції для шкільних педагогів EdCamp Ukraine
«Головні експертки й експерти, які запрошені на таку (не)конференцію, – це водночас учасники й учасниці. Це ті педагоги, які діляться своїм досвідом і які готові дослухатися до інших пропозицій. І така практика була непритаманна в українському освітянському середовищі», – розказує Олександр. Тому, коли пройшов перший EdCamp, він не знав, чи буде продовження у цієї історії. Але сумніви розвіялися, коли до нього підійшла перша когорта освітян, які сказали, що хочуть провести схожі події у своїх школах.
EDCAMP UKRAINE – КРИЛА НОВОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ШКОЛИ
У перший рік існування громадського руху відбулося всього 10 регіональних зустрічей. Зараз, за словами Олександра Елькіна, тільки в цьому навчальному році по всій країні відбулися 48 (не)конференцій. І кожна з них за розміром така, як була перша. «А наш національний захід – це ключова подія року для українського вчительства, на якій збирається експертне коло з 20 країн світу», – акцентує Олександр.

При цьому до освітньої спільноти EdCamp Ukraine входять представники більшості українських шкіл. «Саме вони стали крилами реформи «Нова українська школа», – говорить натхненник руху EdCamp в Україні. – Це ті люди, які на рівні цінностей, на рівні власної компетентності щоденно впроваджують в життя реформу шкільної освіти. І вона є комплексною і багаторівневою. Ось це, думаю, наше головне досягнення».
Також Олександр додає, що завдяки EdCamp Ukraine вчительський голос у всіх освітянських справах став почутим. Фактично це громадське об'єднання перетворилося на рупор вчительської думки. Підсилюють голос учительства завдяки участі в роботі Громадської ради та інших робочих групах МОН. Двоє з команди – Олександр Елькін і Олена Масалітіна – є радниками міністерки освіти і науки України на громадських засадах.
Олена Масалітіна, віце-голова Ради в EdCamp Ukraine
До речі, чути едкемп-рупор далеко за межами нашої країни. «За роки існування спільноти нам вдалося експортувати ідею едкемпу в країни Східного партнерства. Це Вірменія, Грузія, Білорусь, Молдова. Плануємо в 2021 році провести захід на 5 країн», – ділиться планами на майбутнє Олександр. Ще є мета – дійти до кожної української школи з програмою розвитку так званих «м'яких навичок». Це програма соціально-емоційного та етичного навчання.
Перша в історії українська освітянська делегація зустрілася з Далай-ламою XIV у Дхармсалі (Індія)
ЯК ДОЛУЧИТИСЯ ДО ПРОЕКТУ
EdCamp Ukraine є громадським рухом, який не залежить ані від бізнесу, ані від політики. Відповідно він існує на кошти донорських організацій, благодійних фондів та за рахунок коштів небайдужих українців і українок. Наразі триває краудфандингова кампанія збирання коштів на щоденні витрати та інвестиції в майбутнє. Докладніше про все можна дізнатися на сайті та edcamp.org.ua, а також на сторінці у Facebook. Ви можете поширити допис про спільноту у своїх соцмережах чи розповісти про цю кампанію комусь із знайомих. Також можна стати волонтером/-кою на едкемп-подіях. Долучайтеся!
Олена Токарчук
Змінити світ можеш і ТИ!
#GOZNAMY!

ІНШІ ІСТОРІЇ