«РОВІНЬ»:
БЕЗПЕЧНИЙ ТУРИЗМ У КАРПАТАХ

«РОВІНЬ»:
БЕЗПЕЧНИЙ ТУРИЗМ У КАРПАТАХ
Ми повинні підтримувати імідж Карпат як безпечного регіону для відпочинку, – впевнені засновники Асоціації гірських провідників «Ровінь». Вони наголошують, що наразі стан безпеки у горах може бути кращим. Так, у 2013 році в Україні нівелювали дозвіл на право здійснення туристичного супроводу. Відтак – водити людей у гори може будь-хто, а значить – нещасних випадків більшатиме. Зрештою це може призвести до зниження потоку туристів. Аби цього не сталось, Асоціація гірських провідників «Ровінь» зголосилась долучитись до виправлення ситуації. «Наше завдання – покращити безпеку в горах, – говорить її генеральний директор Іван Горбацьо. – Ми хочемо розвивати активний туризм і допомагати людям мандрувати безпечно!»
ЯК ВСЕ ПОЧИНАЛОСЯ
Іван Горбацьо долучився до розвитку туризму в 2000 році. Саме в складі команди Львівської Асоціації Розвитку Туризму (ЛАРТ) він доклав руку до відкриття туристично-інформаційного центру у Львові, у Львівському аеропорту та на митному переході між Україною та Польщею, які свого часу стали першими на пострадянському просторі. ЛАРТ була покликана об'єднати різні туристичні кола (ресторани, готелі, перевізників, страхові компанії) і досліджувати потреби туристичної сфери. «Ми намагались зрозуміти, чим можемо бути корисні для громади і суспільства, – згадує Іван. – Хотіли з'ясувати, з якими негараздами стикаються туристи, і донести проблемні питання до влади».
Іван Горбацьо, генеральний директор Асоціації гірських провідників "Ровінь"
Коли потік туристів збільшився, з'явилась потреба у кваліфікованих гідах. Тоді відкрили курси для гідів по Львову і замкам Львівщини – і тривалий час займались саме цим. «У певний момент ми зрозуміли, що повинні присвячувати більше уваги горам, – говорить Горбацьо. – У 2006 році виникла ідея заснувати організацію, яка б орієнтувалась на розвитку туризму у гірській місцевості та його безпеці». 17 січня 2008 року була зареєстрована Асоціація гірських провідників «Ровінь», яка з того часу реалізувала безліч корисних проектів.
Любов Горбацьо, менеджер з проектів, співзасновниця Асоціації гірських провідників "Ровінь"
ВІД КОМПЕТЕНЦІЇ ГІДА ЗАЛЕЖИТЬ ЖИТТЯ ТУРИСТА
Один з найважливіших напрямків діяльності Асоціації – навчання кадрів туристичного супроводу, а саме – гідів по горах. Чому так важливо, щоб людей у гори водили кваліфіковані спеціалісти? «Справа у тому, що гід – це фактично єдина особа, яка комунікує з туристами. Якщо трапиться нещасний випадок, саме від компетенції провідника залежатиме здоров'я і життя людини, яка потрапила в небезпеку, – пояснює Іван. – Чи зможе гід швидко зорієнтуватись, прийняти правильне рішення, надати першу домедичну допомогу, чи зв'яжеться вчасно з рятувальною службою, як організує пошукові роботи – все ставиться на карту».

Курси тривають рік і включають 240 годин очного навчання і 40 годин самопідготовки. Майбутніх провідників вчать орієнтуватись на місцевості, розуміти психологію туристів, надавати першу домедичну допомогу. Серед викладачів – практикуючі гіди, гірські рятувальники, медичні працівники, які добре знайомі з характером травм у гірській місцевості. Закінчується навчання екзаменом. Якщо людина успішно його складає, їй вручають свідоцтво і запрошують до членства в Асоціацію.
Станом на минулий рік 196 осіб благополучно засвоїли матеріал. «І, власне, ці провідники можуть бути додатковим кадровим резервом для гірської рятувальної служби, – говорить Горбацьо. – У випадку настання надзвичайної події влада може залучати наших фахівців».
НОУ-ХАУ У СФЕРІ ПОРЯТУНКУ
Окрім навчання гідів, Асоціація має багато досягнень і ще більше амбіційних цілей. Зокрема, організація збудувала гірський притулок, на базі якого проводить навчання, закупила снігоходи та квадроцикли. Вони активно співпрацюють з колегами з-за кордону: проводять спільні навчання, «привозять» міжнародні тенденції порятунку і адаптують до українських реалій. А ще Асоціація спільно з партнерами планує об'єднати громадських гірських рятувальників під егідою єдиного координаційного центру.
1 січня 2020 року за співфінансування Європейського Союзу стартував проект «SWIFT: Карпатська пошуково-рятувальна мережа». Запланований ряд навчань на території України за участі міжнародних експертів, а також створення мобільного додатку, який покращить безпеку у горах. «Подібні системи працюють у Чехії, Словаччині, Польщі та інших країнах ЄС, – говорить Іван. – Настав час впровадити інноваційні IT-технології в Україні».
Олекандр Шевченко, головний експерт проекту SWIFT: Карпатська пошуково-рятувальна мережа; заступник директора Асоціації "Ровінь", професійний гірський рятувальник, майстер спорту зі спортивного туризму
Додаток передбачає, що у випадку біди потрібно буде лише тричі натиснути на екран смартфону і сигнал SOS автоматично прийде до координаційного центру. Рятувальник побачить номер телефону постраждалого, його GPS-координати, а також рівень зарядки акумулятора. Завдяки цьому можна буде швидко надіслати найближчу групу реагування.
ЯК ДОЛУЧИТИСЯ ДО ПРОЕКТУ
Асоціація гірських провідників «Ровінь» існує за кошти грантів і небайдужих громадян. Проекту потрібна інформаційна підтримка, особливо розповсюдження новини про появу мобільного додатку (додаток повинен з'явитись у тестовому режимі до кінця літа).

Не завадить і волонтерська допомога. Кожен бажаючий може заповнити на сайті анкету волонтера – пройти підготовку і долучатись до рятувальних операцій. Також ви можете зробити благодійний внесок для підтримки діяльності Асоціації – інформація на сайті.
Сюзанна Кіріна
Змінити світ можеш і ТИ!
#GOZNAMY

ІНШІ ІСТОРІЇ