«ДОКУДЕЙЗ»:
НА ЗАХИСТІ ЛЮДСЬКОЇ ГІДНОСТІ

«ДОКУДЕЙЗ»:
НА ЗАХИСТІ ЛЮДСЬКОЇ ГІДНОСТІ
Найвища цінність в нашому житті – людська гідність, впевнені засновники Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA. І завдяки фільмам, які на ньому показують, вони вчать, як її захищати. «Документальне кіно апелює до почуттів людини. А та інформація, що засвоюється на почуттєвому рівні, найбільше впливає на формування світогляду», - впевнена Світлана Смаль, виконавча директорка ГО «Докудейз».
ЯК ВСЕ ПОЧИНАЛОСЯ
Уперше фестиваль під назвою «Дні кіно про права людини» відбувся у 2003 році в Будинку кіно. Фестиваль започаткували відомі українські правозахисники Євген Захаров, Володимир Яворський, Роман Романов та режисер і продюсер Геннадій Кофман.

Спочатку фестиваль був одним з проектів Української Гельсінської спілки з прав людини і мав вирішити проблему тотальної безграмотності населення щодо прав людини, а відтак і пасивності більшої частини населення, невміння захистити ці права.

У перші роки фільмів було мало, глядачів теж було мало. А вже починаючи з 2008-го, він став потужною культурною й правозахисною подією в Україні. З'явилася конкурсна програма, почали приїздити режисери, продюсери й герої фільмів з усіх куточків планети, зросла мережа регіональних партнерів по всій Україні.
Світлана Смаль, виконавча директорка ГО «Докудейз»
МРІЯ - СУСПІЛЬСТВО ВІЛЬНИХ ЛЮДЕЙ
Фестивалю Docudays UA 17 років. І з кожним роком кількість фільмів і кількість глядачів - зростають. У 2019 році показали 76 фільмів з 38 країн світу. І зустріли понад 24 654 глядачів. Із київського фестивалю народився Мандрівний Docudays UA, який торік пройшов у 195 населених пунктах у 22-х областях України. Створено 256 кіноклубів, де народжується багато цікавих громадських ініціатив, в тому числі - правозахисних кампаній.

20-29 березня 2020 року відбудеться 17-й фестиваль, присвячений темі "Дорослішання" і роздумам та дискусіям про гідне майбутнє України. «Воно залежить від того, наскільки громадяни країни будуть готові відстоювати права людини», - стверджує Світлана Смаль.
фото з архіву ГО «Докудейз»
На сьогодні з цією готовністю в Україні проблема. Через тотальну безграмотність щодо своїх прав люди не вміють їх захищати, займають пасивну позицію. «На той час, як був створений фестиваль, в жодному університеті не було предмету «Права людини», - розповідає Світлана. - Ми багато років працювали для того, щоб за допомогою документального кіно підвищити рівень громадянської активності. І потім нам було дуже приємно зустрічати волонтерів і фанів фестивалю на Майдані, серед добровольців, які пішли боронити Україну в АТО. Це доводить, що наш фестиваль творить суспільство вільних людей!»
ТЕМАТИКА ТА НАПРЯМКИ
Коло питань, які стосуються прав людини і які прагнуть вирішити в ГО «Докудейз», величезне. Так, під час проведення минулорічного фестивалю була започаткована Всеукраїнська кампанія проти кібербулінгу (онлайн-знущань). «Ми провели Всеукраїнський дитячий конкурс "Кібербулінг. Як я перестав(ла) бути жертвою", - розповідає Ксенія Шиманська, директорка Правозахисного департаменту ГО «Докудейз». - На основі історій переможців зняли три документальні анімаційні ролики, які за неповний місяць з дня прем'єри вже подивилось 7836 людей. Також створено буклет для батьків та дітей, який пояснює, як розпізнати кібербулінг і куди звертатися за допомогою». Презентації та тренінги з цієї теми проводяться не лише в Києві, а в регіонах – у DOCU/КЛУБАХ.
Ксенія Шиманська, директорка Правозахисного департаменту ГО «Докудейз»
Одним із найяскравіших проектів Індустрійної (для професіоналів) платформи DOCU/Про фестивалю став проект "Civil Pitch: фільми громадської активності". «Його мета - об'єднати документалістів та активістів, правозахисників заради створення таких документальних фільмів, які б спонукали до змін у суспільстві», - розповідає Дар'я Бассель, директорка DOCU/Про та координаторка цього проекту. В результаті було створено 4 фільми про боротьбу з корупцією, проблеми біженців в Україні, захист архітектурних пам'яток від комерційних забудов та права секс-робітниць.
Дар'я Бассель, директорка DOCU/Про
DOCUDAYS UA – УКРАЇНСЬКА ДОКУМЕНТАЛІСТИКА СЬОГОДНІ
фото з архіву ГО «Докудейз»
За роки існування Docudays UA пройшов шлях від маленької вузькопрофесійної події до одного з трьох найбільших фестивалів України, говорить Дар'я Бассель. І він був непростий. «Люди не уявляли, що таке документальне кіно. Часто сприймали як щось нудне та нецікаве», - розповідає Світлана Смаль. Щоб зламати цей стереотип і створити цікавий фестиваль, в його програму включають найкращі твори світової кінодокументалістики (а за них треба змагатися з іншими фестивалями). Запрошують відомих документалістів з усіх куточків планети. Організовують після переглядів дискусії за участю кінокритиків, митців, правозахисників, журналістів. Детальніше про Docudays UA можно дізнатись на сторінці проекту.
Олена Токарчук
Не треба бути супергероєм, щоб відстоювати права людини!
Змінити світ можеш і ТИ!
#GOZNAMY
ІНШІ ІСТОРІЇ