«12 ВАРТОВИХ»:
НА ВАРТІ УКРАЇНСЬКИХ ЗАМКІВ

«12 ВАРТОВИХ»:
НА ВАРТІ УКРАЇНСЬКИХ ЗАМКІВ
Півтора роки тому у українських замків з'явився адвокат – Лала Тарапакіна. Письменниця і мандрівниця заснувала проект «12 вартових». Його герої – 12 замків, більшість з яких знаходиться у статусі мальовничої руїни. Лала називає їх одинаками, яких руйнує не час, а самотність. І попереджає: якщо ми не допоможемо, їм залишиться жити не більше 60 років.
ЯК ВСЕ ПОЧИНАЛОСЯ
Разом зі своїми однодумцями Лала Тарапакіна неодноразово відправлялася в експедиції, щоб вивчити різні куточки України та розповісти співвітчизникам про маловідомі або забуті українські пам'ятки (проект «Знайдено в Україні»). Саме в цих експедиціях зародилися думки про те, що було б непогано вплинути на ситуацію, яка склалася навколо українських замків і палаців. «Було страшно. Я не розуміла, з чого починати, бо рятувати замки - це велетенські гроші. Це було неможливо, на перший погляд. Та для мене було очевидним, що ці історичні споруди - потужні територіальні магніти, які б могли притягувати до себе туристів, а отже, впливати на життя і добробут свого мікро регіону», - розповідає Лала.
Лала Тарапакіна, засновниця проекту «12 ВАРТОВИХ»
МАГІЯ ТА МАТЕМАТИКА «12 ВАРТОВИХ»
Наразі над порятунком замків працює водночас і велика, і маленька команда. В серпні 2019 року Лала заснувала благодійний фонд, завдяки якому всі грошові надходження до проекту відбуваються прозоро. Його директор, а за сумісництвом і бухгалтер, Анна. «Будь-який бізнес, проект – це дві складові: магія та математика, - вважає Лала. – Я – це магія, Аня – математика». Також є 4-5 фотографів, завжди готових приїхати на зйомку, партнер – діджітал-агентство, яке веде сторінку проекту «12 вартових» в соцмережі. Допомагає і велика кількість людей в регіонах, які готові організувати все що завгодно: від готелю до людей на суботник.
Анна Риженко, директора БФ «12 ВАРТОВИХ»
ТРИ КИТИ ПРОЕКТУ «12 ВАРТОВИХ»
На сьогодні зроблено вже чимало. «Коли я створювала проект, мала три мети. Перша – підняти цю проблему зі дна. Друга – виконувати реальні задачі. І третя – зробити так, щоб зберігати своє стало модним», - розповідає Лала. На сьогодні проект має свій сайт, сторінку в соцмережі. Є і реальні кроки по відновленню замків, незважаючи на те, що по ним майже відсутня проектно-кошторисна документація. «Це ключовий документ, завдяки якому з замком можна робити хоча б один рух, - говорить Лала. - Зараз ми займаємося актуалізацією цих документів, для того, зокрема, щоб мати можливість прописати благодійні програми. Адже краудфандінг в даній ситуації не так спрацьовує, як у випадку, наприклад, дітей, хворих на рак. Відіграє свою роль психологічний фактор. При проблемі вартістю десятки мільйонів люди не будуть перераховувати 100 грн. для того, щоб ти колись зібрав, умовно кажучи, 52 млн».

Наразі до проекту «12 вартових» залучають спонсорів. «Німецька аграрна компанія BASF долучилася до реставрації Шарівського палацово-паркового комплексу у Харківській області. Цей проект став першим прикладом співпраці бізнесу, держави та нашої команди. Також завдяки спонсорам та меценатам було зібрано 160 тис. грн на те, щоб дофінансувати роботу по Поморянському замку, що на Львівщині. Також нам вдалося виграти грант на виробництво програм про замки на «UA.Суспільне мовлення», - розповідає Лала.
Шарівський Замок, ХІХ століття
смт. Шарівка Богодухівського району Харківської області, Україна
У планах Лали Тарапакіної - подати заявки на отримання грантів на часткову реконструкцію замків в Тальному та Шарівці; зняти 12 фільмів про замки; розробити програму адаптації і соціалізації підлітків з інтернатів. В рамках програми адаптації планується возити дітей по замках та показувати, що саме людина може зробити, не маючи ніяких стартових можливостей. «В мене, наприклад, вони були не те що на нулі, а навіть в мінусі», - коментує Лала.
НЕ ТРЕБА БУТИ ЛИЦАРЕМ, ЩОБ ОБЕРІГАТИ ЗАМКИ
Головне – мати мрію і велике бажання втілити її в життя. Є вільний час? Можна підготувати замок до зими, взявши участь у роботі волонтерської команди (про організацію подібних заходів Лала сповіщає на своїй сторінці в соцмережі).

Є зайва копійка? Можна зробити донейт на сайті «12 вартових» або придбати один з товарів благодійної крамниці цього проекту. Кожна гривня піде на відновлення замків.

До речі, на своїй сторінці у Facebook Замки розмовляють (голосом актора Романи Коляди) і розказують від першої особи свою історію. «Що ж, мсьє, б'юсь об заклад, що ви з першого разу не запам'ятаєте моє ім'я!», - цими словами «починає знайомство» палац Жевуських-Лянцкоронських. А «закінчує розмову» він пропозицією: «Можливо, колись здійсниться моя мрія, і я зможу запросити тебе на свою першу арт-тусовку?». Сподіваємося, що мрії 12-ти замків стануть реальністю, і незабаром вони зможуть порадувати нас екскурсіями, квестами та фестивалями, а головне – вони залишаться з нами.
Олена Токарчук
Не треба бути лицарем, щоб оберігати замки.
Змінити світ можеш і ТИ!
#GOZNAMY

ІНШІ ІСТОРІЇ